Wielu z nas marzy o domu lub domku letniskowym na łagodnym zboczu. Jednak układ zakupionego terenu i zabudowa na nim wymagają dużej wiedzy i uwagi. Nie inaczej jest z ogrodzeniem działki.
Różnica poziomów nie tylko komplikuje konstrukcję, ale także montaż. Ogrodzenie panelowe trzeba prawidłowo zamontować na takim terenie. ogrodzenia. Generalnie zbocze nie jest równe. Może być łagodniejsze, może być bardziej strome. Ponadto na dokładny projekt ogrodzenia ma wpływ wiele innych czynników, dlatego zdecydowanie wskazane jest zaplanowanie go razem z przyszłym budynkiem i projektem jego otoczenia. Gdy stawiamy dom na stromiźnie wiąże się to z dużą ilością prac ziemnych i w takich przypadkach nie warto dopasowywać się do wcześniej założonego ogrodzenia, raczej ogrodzenie powinno dostosować się do warunków terenowych na posesji. Oczywiście indywidualne potrzeby mogą rodzić dodatkowe pytania, gdyż nie ma znaczenia, czy ogrodzenie ma chronić tylko przed bezdomnymi psami, czy także przed brutalnymi intruzami. Na pochyłym nie tylko ważny jest montaż. Ogrodzenie panelowe na zboczu musi mieć też odpowiednią wysokość.
Jakie są rozwiązania?
Na wybór ogrodzeń nie ma wpływu nachylenie terenu, można zamontować prostą siatkę plecioną lub system ogrodzeń z desek. Poważniejszym zadaniem jest jednak wykonanie ewentualnego cokołu, gdy zabieramy się za montaż. Ogrodzenia panelowe stawia się bowiem w większości przypadków na cokole. Cokół rzadko dopasowuje się do warunków topograficznych – najwyżej na terenach pochyłych, do nachylenia około 10 procent – zamiast tego cokół można zazwyczaj wykorzystać do podzielenia ścieżki ogrodzenia na płaskie odcinki i oczywiście samo ogrodzenie. Bez podstawy ogrodzenie dopasowuje się do linii terenu lub „koryguje” spadek przy zmiennym rozstawie nóg – to drugie również tylko przy niewielkich różnicach poziomów. Ze względu na pochyły teren montaż zawsze wymaga wyższego słupka ogrodzeniowego; wystarczającą długość można obliczyć, znając kąt nachylenia. W trosce o piękne, wyszukane ogrodzenie warto w sekcjach wykonać montaż. Ogrodzenia panelowe stawiane w sekcjach bardzo płynnie dostosowują się do nierówności terenu. Narożniki wymagają dużej staranności – zwłaszcza jeśli teren jest nachylony w więcej niż jednym kierunku.
Słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie
W przypadku różnych systemów ogrodzeń można spodziewać się różnych rozstawów słupków, a na pochyłościach należy stosować inne, mniejsze rozstawy słupków niż na terenach płaskich. Tak wygląda prawidłowy montaż. Ogrodzenia panelowe muszą być wsparte na słupkach. Oprócz odległości między słupkami, duży nacisk kładzie się również na słupki naprężające i ich rozmieszczenie. Koszty systemu ogrodzeń można znacznie obniżyć poprzez ich rozsądne zaplanowanie. Podczas instalacji, a nawet planowania, należy zacząć od najwyższego punktu, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i praktycznych, dlatego potrzeba mniej słupków wsporczych. Odległość między słupkami wynosi maksymalnie 5 metrów, w przypadku siatki dzikiej na płaskim terenie, maksymalnie 3 metry w przypadku montażu ogrodzenia zwijanego i 2-2,5 metra w przypadku ogrodzenia z desek. Na pochyłym terenie, zgodnie z lokalnymi warunkami i przekrojami, należy zachować mniejsze odległości, w równomiernym rozłożeniu na sekcję.
Twój portal do zimowej mocy! Oferujemy najnowsze wiadomości, porady i recenzje na temat sportów zimowych oraz ekstremalnych wrażeń na śniegu. Z nami zima staje się jeszcze bardziej gorąca!